Jedan polupodzemni spremnik mijenja čak pet klasičnih kontejnera. Njihovom ugradnjom smanjujemo neugodne mirise i neurednost površina. Poklopac spremnika jednostavan je za rukovanje starijim osobama i osobama s invaliditetom, pa vjerujemo da će svi stanovnici Kmana prihvatiti novi sustav odvajanja otpada, istaknuo je Andrija Čaljkušić, direktor operativne službe Čistoće d.o.o. Split, zadužen za koordinaciju i postavljanje polupodzemnih spremnika.
Podsjećamo, riječ je o spremnicima s crnim poklopcem za miješani komunalni otpad, sa smeđim poklopcem za biootpad, s plavim poklopcem za papir, te sa žutim poklopcem za metalnu, plastičnu i tetrapak ambalažu. Staklo građani nastavljaju odlagati u tamno zelene spremnike na zelenim otocima, dok tekstil, obuću i veće količine otpada mogu odlagati na mobilnim reciklažnim dvorištima ili reciklažnim dvorištima Orišac i Karepovac. Splitska Čistoća građanima omogućava i odvoz glomaznog otpada, a Zahtjev je moguće popuniti OVDJE.
Druga faza ugradnje spremnika na Kmanu slijedi nakon ljeta, kako bi svim stanovnicima tog kotara omogućili lako i jednostavno odvajanje otpada. Paralelno se radovi odvijaju i na drugim lokacijama. Do rujna će biti postavljeno ukupno 340 spremnika diljem grada, čime ćemo većini građana omogućiti da lako odvajaju otpad. Naš je cilj da se poveća količina odvojenog otpada koji se može reciklirati i ponovno vratiti u uporabu, zato je bitno da svatko u kućanstvu pravilno odvaja otpad kako bi stvorio što manje miješanog komunalnog otpada koji se odlaže na Karepovac i značajno zagađuje okoliš, poručuju iz Čistoće d.o.o. Split.
Po uzoru na Plokite, završetkom radova na ugradnji spremnika splitska Čistoća će i u drugim kvartovima postaviti informativne štandove kako bi svi mogli doznati što ih zanima o polupodzemnim spremnicima i novom sustavu odvajanja otpada koji će omogućiti ljepši i čišći Split.