Na informativnom štandu Čistoće građani su dobili besplatne vrećice za odvojeno prikupljanje biootpada, papira i plastike. Uz to Čistoća je pripremila i promotivne materijale u obliku platnenih vrećica, magneta i edukativnih letaka. Čistoća na ovaj način informira građane paralelno s ugradnjom polupodzemnih spremnika i to u svakom kvartu posebno kako bi mogli odgovoriti na sva pitanja građana oko odvajanja otpada.
„Kroz razgovor s našim građanima jasno vidim kako postoji želja za odvajanjem otpada, primjerice u Plokitama, testnom kvartu smo skočili s 23% na 32,64% odvajanja, a vjerujem da će taj trend pratiti i ostali kotarevi u kojima su ove godine ugrađeni polupodzemni spremnici. Odvajanje nema alternativu, to je nešto što svi zajedno moramo napraviti - za sebe, svoj grad i generacije koje dolaze“ izjavio je Ivica Puljak, gradonačelnik Grada Splita.
Odvajanje otpada, osim što oduzima jednako vremena kao i bacanje u jednu vrećicu, direktno poboljšava životnu okolinu čovjeka. Smanjivanje količine miješanog komunalnog otpada podrazumijeva manja zagađenja tla, vode i zraka te donosi manje opterećenje gradskog odlagališta Karepovac.
Podsjetimo, ukupno su od rujna 2022. godine postavljena 204 spremnika. Po jedna lokacija polupodzemnih spremnika dosad je otvorena u kotarima Varoš, Grad, Lučac Manuš i Bačvice. Na tri lokacije koriste ih stanovnici Spinuta, dok su na Kmanu otvoreni na četiri mjesta. Građani na Lovretu imaju na raspolaganju spremnike na šest lokacija, u Bolu na osam lokacija, a na Plokitama su sredinom prosinca prošle godine otvoreni na 12 lokacija.
Sve dodatne informacije o odvajanju otpada možete potražiti na Facebook i Instagram stranici Čistoće d.o.o. Split.