Kroz njega je za građane Splita osigurano 12.000 individualnih spremnika od 80 litara te dodatnih 13.000 spremnika od 120 litara. Ovim putem nastavio se proces promjene načina odlaganja otpada koji će se mnogo lakše prikupljati i odvoziti iz adekvatnih spremnika nego, kao do sada, iz pojedinačnih vrećica.
Podjela individualnih spremnika za odvojeni otpad nastavak je naših aktivnosti usmjerenih na povećanje opće čistoće i urednosti grada Splita, a vjerujemo i kako će dodatno motivirati naše sugrađane da pravilno i odgovorno razdvajaju otpad. Sve to radimo kako bismo smanjili količinu miješanog komunalnog otpada koji završava na Karepovcu i time sačuvali kvalitetu naše vode, tla i zraka, izjavio je Ivica Karoglan, direktor Čistoće d.o.o. Split.
Posljednje mjesece obilježila su postavljanja i ugradnja četiri različite vrste polupodzemnih spremnika na različitim lokacijama u Splitu. Spremnici sa smeđim poklopcem namijenjeni su odlaganju biootpada, oni sa žutim poklopcem za plastičnu, metalnu i tetrapak ambalažu, s plavim poklopcem za papirnatu i kartonsku ambalažu, dok su spremnici s crnim poklopcem namijenjeni odlaganju miješanog komunalnog otpada. Staklo građani nastavljaju odlagati u tamno zelene spremnike na zelenim otocima. Do kraja ljeta planirano je postavljanje sveukupno 340 polupodzemnih spremnika po kvartovima diljem Splita. Sve to dio je veće kampanje poticanja odvajanja otpada u Gradu Splitu kako bi se produžio vijek trajanja odlagališta Karepovac i postigla stopa od minimalno 50 posto odvojenog otpada, koliko nalaže regulativa Europske unije.
Recikliranje i kružno gospodarenje otpadom jedini su održivi smjer u kojem se Split može razvijati. Otpada je mnogo, pogotovo u sezoni, a mi se moramo pobrinuti da naš grad bude pravi dom za sve one kojima ga ostavljamo u nasljeđe. Dosadašnje iskustvo uči nas da građani žele odvajati otpad, a na nama je da im to omogućimo na najbolji i najjednostavniji način, zaključuje Karoglan.